Rozhovor so speváčkou Monikou Ližbetin

Monika Ližbetin pozná cestu, ktorou si musia rodičia predčasniatok prejsť, keďže aj jej deti sa narodili pred termínom. Ako praktická sestra pomáha priamo na oddelení deťom po predčasnom a komplikovanom pôrode a je pri ich mamách v náročných chvíľach, ktoré sa s nimi spájajú. Zároveň jej meno pozná už veľa súčasných neviest. Môže za to svadobný hit Prisahám, vďaka ktorému má plný diár už takmer na rok a pol dopredu. Matka troch detí priniesla na slovenskú hudobnú scénu to, čo tu chýbalo – autentické piesne kresťanskej manželky a matky.

 

Možnosť tvoriť je pre mňa požehnaním zhora

Váš život stojí na troch pilieroch: rodina, hudba, práca. Je zrejmé, že vo všetkých troch rezonuje Boh, ktorý je súčasťou vášho života. Cítite, že vo všetkom, čo robíte, je blízko vás?
Ani som si to doteraz veľmi neuvedomila, ale skutočne sú v mojom živote také tri piliere, o ktorých hovoríte a tieto tri piliere sú zastrešené zhora Kristom, ktorý, ako verím, neustále drží nado mnou a jeho plánmi so mnou ochrannú ruku.
Cítim jeho blízkosť už len preto, že mi umožnil takú cestu životom, ktorej súčasťou je milujúca rodina a vysnívaná práca (či už v hudobnej sfére alebo s deťmi v nemocnici). Myslím si, že keby to nebolo požehnané zhora, tak sa mi nič z tohto nepodarí.
Priznám sa úprimne, v mojom živote sú aj také obdobia, keď je to náročnejšie. Vtedy sa musím veľa učiť tomu, aby som vedela Božie pôsobenie a význam Božích plánov prijať a vnímať. Vtedy sa snažím byť k Bohu ešte bližšie a ďakovať za jeho požehnania. Verím, že sa od neho nikdy nevzdialim, že vždy bude strážcom môjho života i života mojich blízkych.

V novembri 2019 ste vydali svoj prvý hudobný album, na ktorom sa nachádza 10 autorských skladieb. Kto alebo čo je inšpiráciou pri tvorbe vašich piesní?
Doteraz to považujem za taký malý zázrak, nakoľko som si to všetko vymyslela, zorganizovala a v konečnom dôsledku aj zastrešila sama. Nebola som verejne známym umelcom, ale Pán Boh toto moje rozhodnutie požehnal. Album vyšiel a dodnes sa z neho veľmi teším. Momentálne s kamarátmi hudobníkmi a s mojím producentom pracujeme na ďalšom albume. Veríme, že s Božou pomocou sa nám ho podarí dotiahnuť do konca.
Všetky moje skladby vychádzajú zo života. Z udalostí a situácií, ktoré sa udiali mne, alebo mojim priateľom a blízkym. Niekedy to boli veľmi pozitívne chvíle a niekedy mi zas inšpiráciou boli ťažké momenty, keď som potrebovala to prežité nejako „zhmotniť“ a ako umelecká duša som si zvolila práve takúto formu a vložila som svoj príbeh do piesne. Takže inšpiráciou je mi život sám.
 

Vašou najznámejšou piesňou je pravdepodobne skladba Prisahám, ktorá často zaznieva na sobášoch. Na YouTube má už viac ako 2 milióny vzhliadnutí. Mladomanželia si vás ju často na sobáš aj pozývajú zaspievať. Ako táto pieseň vznikla?
Úplne neplánovane. Vydávala sa jedna moja známa a poprosila ma, či by som jej neprišla zaspievať na sobáš. Ja som s radosťou prijala toto pozvanie a zložila som vtedy aj pieseň Prisahám. Zhodou okolností sme s manželom práve mali desiate výročie sobáša, takže som ju zároveň venovala tomuto nášmu významnému dňu.
Hneď, ako som pieseň Prisahám zverejnila na YouTube, raketovou rýchlosťou vystrelila hore a čísla vzhliadnutí a komentárov rástli zo dňa na deň. Je pre mňa cťou nielen to množstvo pozretí, ale tiež skutočnosť, že už existuje aj veľmi veľa jej cover verzií, čo je pre mňa ako autora veľká pocta.

Približne na koľkých sobášoch ročne spievate? Ako sa prípadní záujemcovia o vás spev majú možnosť na vás nakontaktovať?
Počas roka spievam zhruba na 60 až 70 sobášoch – či už cirkevných, alebo aj civilných. Ak by mal teda niekto záujem o moju spevácku prítomnosť vo svoj veľký deň na sobáši, treba ma kontaktovať tak rok a pol dopredu. Hrám na klavíri a keďže som veriaca, dokážem zabezpečiť hudobný sprievod k celej liturgii.
Nakontaktovať sa na mňa dá veľmi jednoducho. Pod každým linkom na YouTube mám adresu na moju facebookovú stránku. Je tam tiež uvedený aj môj mail monikalizbetin@gmail.com. Aktívna som tiež na Instagrame. V budúcnosti mám na pláne vydať i svadobný album.

Ďalšia vaša pieseň sa volá Verím a poznajú ju najmä niektoré mamičky. O kom táto pieseň je a s čím vo vašom živote sa spája?
Moji rodičia sú lekári a ja som odmalička vyrastala v tomto lekárskom prostredí. Študovala som liečebnú pedagogiku, ale vždy ma to veľmi ťahalo aj na tú hudobnú stranu, preto som okrem vysokej školy vyštudovala aj cirkevné Konzervatórium. Túžila som pracovať s novorodeniatkami, tak som hľadala cestu, akoby som sa z hľadiska svojej profesie vedela v tejto sfére uplatniť. Táto moja túžba ma dohnala až k štúdiu ďalšej školy – zdravotníckej, ktorú som si dokončila len nedávno, pretože som počas štúdia otehotnela s naším tretím dieťaťom Noelom.
Už počas tehotenstva som chodila ako dobrovoľník pracovať na oddelenie patologických novorodencov do nemocnice a zoznámila som sa tam s úžasnými ľuďmi, najmä s jednou skvelou ženou, ktorá je teraz mojou staničnou sestrou, Ľubkou Kaiserovou. Založila o. z. Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám. Povedala som jej o svojej túžbe pracovať na tomto oddelení a táto moja túžba sa splnila. Veľmi sa mi tá práca páči, beriem ju skôr ako povolanie.
Pieseň Verím súvisí s Noelom. Napísala som mu ju k prvým narodeninám. Jeho príchod na svet a skutočnosť, že sa mi po dvoch dievčatách narodil chlapec, to všetko vo mne zanechalo hlbokú stopu a cítila som, že by som to rada vložila do nejakej piesne. Tak vznikla pieseň Verím, ktorá sa po čase stala nepísanou hymnou „predčasniatok“. Táto pieseň sa nachádza aj na mojom albume, ktorého kúpou podporíte nielen moju ďalšiu tvorbu, ale aj vyššie spomínané o. z. Malíček.

25. marec je Dňom počatého dieťaťa. Vy pracujete na oddelení predčasne narodených detí ako praktická sestra. Má tento deň vo vašom živote nejaké špecifické miesto?
Pán Boh to zariadil tak úplne zázračne, lebo 25. marec je nielen Dňom počatého dieťaťa, ale zároveň dňom narodenín mojej mladšej dcérky Ninky. Narodila sa v tento nádherný symbolický deň. Zároveň sa všetky naše deti sa narodili mesiac pred termínom pôrodu podobne ako ja sama. Preto sa s týmto dátumom a s predčasne narodenými deťmi naša rodina veľmi úzko spája.

Pieseň Keď ťa volám je vaším dialógom s Bohom. Odzrkadľuje blízkosť Boha vo vašom živote?
Táto pieseň je mojou úplne najosobnejšou výpoveďou a zároveň patrí medzi moje najobľúbenejšie. Áno, je to môj rozhovor s Bohom. Zúčastnila som sa s ňou pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad, kde som vyšla doslova s „kožou na trh“. Do tejto súťaže bolo prihlásených vyše 150 skladieb slovenských autorov a ja som sa tam prihlásila s piesňou, o ktorej bolo na prvé počutie zrejmé, že je dialógom s Bohom. Povedala som si, že to skúsim a ľuďom ju ponúknem. Napokon vyhrala tretie miesto. Pieseň sa tak dostala i k ľuďom, ktorí by si ju inak nevypočuli.
Veľmi sa teším, že aj takýto druh hudby sa dokáže dostať do negospelovej súťaže. Plánujem Boha aj naďalej spomínať v ďalších mojich skladbách, pretože do môjho života patrí a je pre mňa prirodzené, že sa v mojich piesňach nachádza. Treba už len veriť, že budem mať od neho aj naďalej požehnanie, že budem môcť tvoriť, že sa ľuďom bude moja tvorba páčiť a že ich možno bude aj privádzať bližšie k Bohu.

Ďakujem za rozhovor!

Autor: Miroslav Turanský

Foto: archív Moniky Ližbetin

Uverejnené: Bartolomej marec 2022

Monika Ližbetin speváčka, skladateľka, autorka svadobného hitu Prisahám. Po skončení gymnázia študovala na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave 4 roky hudobno-dramatický odbor a 2 roky muzikálový spev. Zároveň ukončila odbor Liečebná pedagogika na Univerzite Komenského i odbor zdravotnícky asistent / praktická sestra na Strednej zdravotníckej škole. Pôsobí na oddelení patologických novorodencov. Je vydatá, má dve dcéry a jedného syna.