Rozhovor s Martinou Kavuliakovou Stríbrnskou

Zdá sa, že Mary’s Meals je dielo, ktoré neprináša len vzdelanie a stravu chudobným deťom, ale umožňuje tiež spoznať podnetných ľudí našim čitateľom. Martinu Kavuliakovú Stríbrnskú (36) som si totiž všimla práve vďaka jej ponuke pre Mary’s Meals. A kto iný ako autorka Knihy zázrakov by bol schopný nám na tému zázraky povedať viac? Martina ich vo svojom živote vníma každodenne. Začítajte sa do jej slov – a možno to naučí aj vás.
 
 

Život mojej knihy sa jej vydaním len začal

  

Napísali ste dielo s názvom Kniha zázrakov. Čo si predstavujete pod pojmom zázrak?
Zázrak je niečo, čo má moc zmeniť náš život. Osobne delím zázraky na bežné a nadprirodzené. Tie bežné, to je napríklad, keď sa ráno prebudíte do nového dňa a počujete cez otvorené okno spev vtákov, alebo keď vám slnko zasvieti do tváre a vyčarí vám na nej úsmev. A za nadprirodzený zázrak považujem otehotnenie neplodného manželského páru či uzdravenie z nevyliečiteľnej choroby.
Aj keď by sa mohlo zdať, že tie druhé sú vzácnejšie, nie je to tak. Som presvedčená, že aj bežné, aj nadprirodzené zázraky sú pre náš život veľmi významné a cenné. Myslím si, že ak upriamime pozornosť na bežné zázraky každého dňa, podnietime tým existenciu veľkých, nadprirodzených zázrakov, na ktoré možno čakáme už roky.
 

Aké zázraky ste opísali vo vašej knihe?
Kniha zázrakov hovorí o oboch typov zázrakov, ktoré sa mi stihli udiať. Opisujem v nej zázraky života, ktoré majú moc povzniesť dušu do výšin, i tie hlboké okamihy, ktoré mnou veľmi radikálne zatriasli presne v tom správnom čase. Hovorím v nej o uzdravení z úzkostí, ktorými som roky trpela, ale tiež o počatí dieťatka, v ktoré sme už prestali dúfať.
 

Bolo pre vás i samotné vydanie tejto knihy zázrakom?
Veľa som sa za knihu modlila. Aj jej prvý podnet („Napíš knihu!“) ku mne prišiel ako veľmi intenzívna myšlienka počas jednej duchovnej obnovy a modlitby večerného stíšenia sa pred Sviatosťou oltárnou. Bolo to takmer pred dvanástimi rokmi. Od toho dňa som si zapisovala všetky možné útržky, myšlienky či básne, ktoré v tom najmenej vhodnom období úzkostí vo mne akoby ožili. Pochopila som, že ak nie teraz, tak už nikdy. Začala som sa deň za dňom modliť za celú cestu jej vydania.
Knihou ma sprevádzala literárna dula Soňa Borušovičová, ktorá má za sebou scenáre pre seriály ako napríklad Ordinácia v ružovej záhrade či televízny program Od Kuka do Kuka. Taktiež objavila mnohé zvučné mená slovenskej literárnej scény. Ale hlavne, sama si prešla procesom samovydania si knihy a roky vedie literárnych autorov rovnakým procesom.
Soňa je veľmi dôsledný človek, a tak som vedela, že mi pri nej nič len tak neprejde. Verila som jej talentu rozpoznať dobrý text od slabšieho a vedela som tiež, že túžim napísať knihu, ktorá bude môcť svojou autentickosťou osloviť tak trochu každého. Stalo sa!
Takže v konečnom dôsledku asi áno, kniha je pre mňa tak trochu zázrakom. Písala som ju veľmi dlhé obdobie, avšak skompletizovať ju do konkrétnej podoby následne trvalo len pár týždňov. Za tie roky som mala presnú predstavu, ako bude vyzerať, čo v nej bude a čo nie. Veľa z toho mi Boh kládol na srdce práve v modlitbách za ľudí, ktorých má osloviť. A hlavne som bola od prvého momentu presvedčená, že si ju vydám sama bez pomoci akýchkoľvek sponzorov či zvučného vydavateľstva. Bolo to v tom čase tak trochu malé šialenstvo. Avšak ako sa napokon potvrdilo, zázračné.
 

Vaša kniha je výnimočná tým, že má začiatok, ale nie koniec. Z druhej strany sa totiž nachádza začiatok ďalšej knihy Okamih stretnutia. Čím sa líši od Knihy zázrakov?
Mala som v sebe túžbu odkázať aj týmto spôsobom ľuďom, že nie všetko, čo sa zdá byť iba čierne, také aj je. Že často práve to ťažké v živote, čoho sa veľmi bojíme, nám môže slúžiť na dobré a na náš vnútorný rast.
Okamih stretnutia je napísaný úplne iným štýlom. Číta sa pomalšie, ale nachádzajú sa v ňom hlboké životné pravdy, ktorým verím a ktoré hýbu mojim životom. Zatiaľ čo Kniha zázrakov, teda jej biela časť, je napísaná veľmi ľahulinkým, priam poetickým štýlom, tak čierna časť s názvom Okamih stretnutia je písaná akoby z pohľadu „zhora“. Opisujem v nej obdobie môjho osobného dna, ktorým som si prešla, a to, aký význam to celé malo pre mňa i moje okolie. Prináša povzbudenie, nádej a život všade tam, kde by sa mohlo zdať, že už všetko živé v nás zomrelo.
Dielko je vytvorené obojstranne z dôvodu, aby aj veľmi náročný čitateľ, ktorého náhodou omrzí príliš pozitívne ladená biela časť o zázrakoch a odhodí ju na gauč s tým, že tomu aj tak neverí, sa ku knihe mohol vrátiť a vzal ju znova do rúk, keď uvidí jej druhú – opačnú časť s názvom Okamih stretnutia. (Smiech.) Tak získam ešte jednu šancu, možno poslednú, zaujať aj jeho knimohoľskú dušu.
 

Mali ste pri písaní doma podporu? Alebo to bolo popri starostlivosti o rodinu náročné?
Mala som, samozrejme, podporu, ale i tak to bolo veľmi náročné. Hoci som knihu postupne písala desať rokov, posledné pasáže do nej zo mňa šli akoby samy od seba práve v čase, keď mal môj synček sotva jeden rôčik. Bolo to chvíľkami šialené a chvíľkami úsmevné.
Vtedy som pochopila, koľko sebazaprenia sa vo mne skrýva. Niekedy som fungovala bez spánku, inokedy bez jedla, len aby som využila každučkú voľnú chvíľu medzi kojením malého synčeka, starostlivosťou o domácnosť, o staršiu dcérku, ktorá v tom čase mala tri roky, a všetkými povinnosťami, ktoré k rodine patria. Ak by som nemala podporu manžela a mojej rodiny, kniha by určite nikdy nevznikla. Som im za to nesmierne vďačná.
 

Aké sú zatiaľ ohlasy čitateľov?
Momentálne Kniha zázrakov vstúpila do životov viac ako tisícky čitateľov. Zaznamenala veľký úspech najmä medzi kresťanskými mamičkami, hoci ja osobne ju nepovažujem iba čisto za kresťanskú. Určite má svojim štýlom i rečníckym spôsobom čo povedať každému, kto si prešiel stratou i nájdením seba samého.
Musím skonštatovať, že mám tých najlepších čitateľov, pretože sa ku mne po prečítaní knihy vracajú, píšu mi ohlasy na ňu, osobne som mnou zdieľajú ich životy – a vlastne za tie dva roky jej existencie sa vytvorila okolo knihy komunita nádherných ľudí.
Čo je však najkrajšie, je skutočnosť, že moje vtedy malinké rozhodnutie napísať ju, aj keby mala zmeniť či ovplyvniť život čo i len jediného človeka, prinieslo obrovské ovocie prostredníctvom tisícky čitateľov. Tisícky ľudí, s ktorými sa poznám či osobne, alebo na diaľku, myslíme na seba, modlíme sa spolu za svoje boje a delíme sa s našimi každodennými víťazstvami. Často sa ku mne nadšene vracajú s tým, že si chcú objednať ďalšie knihy a venovať ich svojim blízkym. Tvrdia, že im kniha skutočne zmenila pohľad na život. Cítim sa tým všetkým nesmierne obohatená.
S odstupom času som pochopila, že život tejto knihy sa jej vydaním iba začal. A že jej – môj príbeh žije ďalej práve pod rukami čitateľov. Ich veľké i malé zázraky môžem vidieť na vlastné oči a musím priznať – som tým doslova očarená. Je neskutočné, čo všetko už Boh urobil v životoch ľudí, ktorí ju čítali. Priznávam, to je pre mňa skutočne zázrak!
 

Sto kusov vašej knihy ste darovali charitatívnej akcii Čítaj a daru s Mary’s Meals, o ktorej sme v našom farskom časopise písali minulý mesiac. Čo vás k tomu motivovalo?
Boh. (Smiech.) Je to tak! Povedal mi to počas jednej modlitby a opakoval, až kým sa to už „nedalo zniesť“. (Smiech.) Vážne. Viete, ja som od prirodzenosti veľmi lakomá osoba. (Smiech.) Nuž a samovydanie prvého nákladu knihy i jej následná dotlač po dvoch rokoch, to sú veľmi nákladné veci. Najmä ak sa rozhodnete o tak trošku umelecké dielko ako ja.
Tá kniha je v podstate skoro ako darčekový predmet. Pôsobí nevšedne, ba priam luxusne, hoci je zároveň poňatá veľmi minimalisticky. Nuž a ja som určite zástancom toho, že knihy by sa nemali len tak kade-tade rozdávať, lebo tak strácajú na svojej hodnote. Ale keď mi Boh povedal, aby som ňou za pomoci ostatných ľudí zasýtila sto hladných detí Afriky, nedalo sa povedať nie. Vážne nedalo.
Vďaka tomu, akú odozvu moja ponuka mala, som pochopila, že sa nám to spoločne s mojimi čitateľmi podarí veľmi rýchlo. Momentálne zostáva pár posledných kusov, ktoré takto ponúkam cez môj osobný Facebook profil a ktoré môže získať ktokoľvek, kto sa zúčastní zbierky a pošle jednorazovo sumu 18,30 € (čo sú náklady na celoročné stravné pre jedno hladujúce dieťatko) na oficiálny účet Mary’s Meals. Následne mi stačí do správy vložiť fotografiu uskutočneného prevodu a ja mu s veľkou radosťou a vďačnosťou pošlem Knihu zázrakov zdarma ako poďakovanie za jeho zázrak pre konkrétne dieťatko žijúce v Afrike.
Je to pre mňa veľká česť a určite niečo podobné vyparatím aj s mojou novou, tentoraz detskou knižočkou, ktorá by do predaja mala prísť tesne pred Vianocami. Už teraz sa na to veľmi teším, lebo som presvedčená, že človek má len toľko, koľko dá.
 

Keby ste mali tú moc, aký zázrak by ste tomuto svetu dopriali najviac?
Jeden jediný a úplne najdôležitejší. Aby každý na tejto zemi mohol spoznať obrovskú lásku Nebeského Otca k nám, reálnu osobu a priateľstvo Pána Ježiša Krista a mohol tak žiť naplnený život skrze vzťah s Duchom Svätým. Ak by sa to stalo, prišlo by nebo na zem. Lebo v každom srdci, ktoré toto už v sebe má, je vlastne nebo.

Ďakujem za rozhovor!
Petra Humajová
Foto: Boris Stríbrnský
Uverejnené: Bartolomej, september 2021
 

Martina Kavuliaková Stríbrnská sa narodila v roku 1985 v Trnave. Vyštudovala pedagogiku sluchovo postihnutých v kombinácii s predškolskou pedagogikou na Pedagogickej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Nikdy jej však na veľavážených tituloch nezáležalo, a tak si toto vysokoškolské štúdium obohatila tiež o školu života a obety, keď sa rozhodla založiť si rodinku a usadiť sa neďaleko mesta Senec. Tu býva so svojimi troma detičkami a milujúcim manželom. Každý deň zažíva starostlivú, milujúcu Božiu ruku a pracuje pre neho na plný úväzok, kdekoľvek sa práve nachádza. Profesiou učiteľka v materskej škole, srdcom milovníčka Krista. Viac informácií nájdete na www.knihazazrakov.sk.