Rozhovor s Dominikou Jurena

Keď sa v roku 2009 objavila v súťaži SuperStar, priniesla tam nielen závan sviežosti a kvalitného hudobného prejavu, ale i kresťanské hodnoty, za ktoré sa nikdy nehanbila. Dominika Jurena (v čase SuperStar ešte Stará) je dnes šťastnou manželkou i budúcou mamou. Láska k hudbe ju však neopustila.

 

Rozhodujúci je pre mňa pokoj

 
 
 
 
 
 
 
 
Vďaka súťaži SuperStar ste sa stali známou vo svete hudby. Existujú však aj iné veci,
v ktorých sa realizujete tak aktívne a naplno ako v speve?

Samozrejme, spev je u mňa prvoradý a je to taká moja láska. Som nesmierne šťastná, že mám možnosť venovať sa tomu, čo milujem a čo ma napĺňa. Uvedomujem si totiž, že to nie je samozrejmosť.
Okrem spevu sa však venujem aj mnohým iným veciam. Pomáham rodičom manažovať našu rodinnú firmu, hoci už od januára nastupujem na materskú dovolenku. Venujem sa aj marketingu na sociálnej sieti Instagram. Rozbieham spolu s mojou dobrou kamarátkou vlastnú značku oblečenia.
Tých aktivít je viac, ale akonáhle sa nám narodí dieťatko, budem mamičkou na plný úväzok a naše dieťa bude pre mňa prioritou číslo jeden.

V SuperStar ste súťažili ešte ako stredoškoláčka. Neobávali sa vaši rodičia, čo s vami
prípadná sláva „urobí“?

Ja som si bola vedomá toho tlaku, rovnako aj moja rodina, ale zároveň som vedela, ako som vychovaná a aké hodnoty do mňa moji rodičia odmalička vštepovali. Samozrejme, obavy tam boli, ale veľa som sa modlila a verila som tomu, že nech sa udeje čokoľvek, viera a moji najbližší ma podržia.

Určite ste sa v zákulisí tejto súťaže stretli aj s vecami, ktoré neboli v súlade s tým, čo
žijete. Čo vám pomáhalo rozlíšiť, kedy ide o správnu a kedy o nesprávnu vec?

Ja potrebujem vo svojom vnútri vždy cítiť pokoj. Ten je pre mňa smerodajný. Takže pokiaľ som ten pokoj necítila, hneď som riešila pôvod toho, prečo cítim to, čo cítim. Vo veciach viery a svojich morálnych hodnôt som bola vždy neoblomná a stála som si za svojím. Nikdy som v tejto oblasti nerobila kompromisy.

V súťaži ste skončili v trojici najlepších troch. Zmenil sa váš život po jej skončení v niečom?
Dostali ste ponuky, o ktorých by ste pred súťažou ani nesnívali?

Áno, život sa mi otočil o 180°. Ja som sa však nezmenila. Ostala som nohami na zemi, aj keď som sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do povedomia mnohých ľudí a stala som sa verejne známou osobou.
Dostala som množstvo zaujímavých ponúk. Vždy som sa medzi nimi snažila vybrať to najlepšie pre mňa. S odstupom času neľutujem ani jedno moje rozhodnutie, pretože každé jedno ma prinieslo v podstate k môjmu milovanému manželovi a k životu, ktorý teraz spolu máme.

Prečo ste sa po skončení strednej školy rozhodli nezakotviť naplno v hudobnej brandži? Ako
váš život ďalej pokračoval?

Ja som v hudobnej brandži zakotvila, ale rozhodla som sa ísť do Spojených štátov amerických. Naučila som sa tam mnohému, za čo som naozaj vďačná. Môj pobyt za veľkou mlákou splnil svoj účel, no som šťastná, že som sa rozhodla v roku 2018 nadobro odísť a vrátiť sa naspäť k rodine.

Známou ste sa stali i svojou komunikáciou na sociálnych sieťach, kde verejne prezentujete
kresťanské hodnoty. Aké sú reakcie ľudí na vaše statusy?

Reakcie sú rôzne, ale myslím si, že u mňa si už ľudia po tých dvanástich rokoch v šoubiznise zvykli na to, že liberálne názory jednoducho nezdieľam a nepodporujem. Verejne hovorím a prezentujem to, čo si skutočne myslím. K svojim fanúšikom som maximálne úprimná a neštítim sa odpovedať na akékoľvek otázky. A myslím si, že práve tým som si mnohých ľudí získala. Tým, že na Instagrame som presne taká, aká som aj v reálnom živote.

S ponukou robiť hovorkyňu vás oslovil aj Igor Matovič. Čo vás viedlo k tomu, aby ste
mu odpovedali nie?

Pokoj. (Úsmev.) Keď som sa rozhodla odmietnuť jeho ponuku, pocítila som pokoj. Vtedy som vedela, že jednoducho takto to má byť.

Koronakríza tak trochu „skreslila“ vaše predstavy o veľkej svadbe, vy ste sa však i napriek
tomu, hoci iné páry v tom čase svadby prekladali, v čase lockdownu rozhodli za svojho
snúbenca vydať. Bolo to ťažké rozhodnutie?

Ľahké rozhodnutie to určite nebolo, ale opäť u nás zvíťazil pokoj a najmä naša láska. Už od začiatku sme sa netajili tým, že spolu nebývame a bývať sa spolu chystáme až po svadbe. Každý, kto to mal rovnako, vie, že čím ďalej, tým je to ťažšie. Aj preto sme sa rozhodli vziať sa aj počas najprísnejších opatrení, len v kruhu asi 15 ľudí.
Nie je to svadba, o ktorej sníva každá žena, ale úprimne vám môžem povedať, že to bolo celé ešte krajšie a celé len a len o nás. Žiadna pompézna oslava. Žiadne veľké ovácie. Len ja a môj manžel, spolu s našimi najbližšími. Bola to skutočne oslava nás dvoch a našej lásky a bolo to to najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli urobiť.

Onedlho sa stanete mamou. Čo by ste s manželom chceli vášmu dieťatku do života ako rodičia dať?
Dobrú výchovu a pevné morálne a kresťanské hodnoty. Chceli by sme z nášho dieťaťa vychovať správneho človeka, ktorý bude šťastný, spokojný a aj v tomto zvláštnom svete si zachová hodnoty, ktoré mu s manželom odovzdáme.

Téma decembrového čísla nášho farského časopisu vychádza z nasledujúcej časti Listu Filipanom: „A modlím sa za to, aby vaša láska čoraz viac rástla v pravom poznaní a vo všestrannom chápaní, aby ste vedeli rozoznať, čo je lepšie…“ Čo je pre vás spoľahlivým radarom na rozlíšenie toho, čo je to najlepšie pre vás?
Budem sa opakovať už po niekoľkýkrát, ale pre mňa je neskutočne dôležitý pokoj. Pokoj je od Boha a potrebujem ho cítiť pri každom jednom rozhodnutí. Vtedy viem, že konám správne.

Ďakujem za rozhovor!
Text: Petra Humajová a Pavol Škovránek
Foto: archív Dominiky Jurena
Uverejnené: Bartolomej, december 2021
 

Dominika Jurena (za slobodna Stará) – sa narodila v roku 1993 v Dunajskej Strede. Ako 16-ročná sa zúčastnila speváckej súťaže 1. Československá SuperStar, kde obsadila 3. miesto a medzi ženami skončila ako najlepšia. Po absolvovaní strednej školy odcestovala do USA, kde vyštudovala Vysokú školu manažmentu. Osem rokov tam účinkovala ako speváčka. Od roku 2019 pôsobí opäť na Slovensku, vydala niekoľko singlov. Aktuálne pracuje na nových piesňach. V roku 2021 sa vydala, momentálne sú s manželom v radostnom očakávaní.